23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Styv PA skyddar antisladdsystem

Annons

Continental Automotive System Division har tagit fram en vridstyv kåpa med skrovlig yta. Kåpan skyddar antisladdsystemet ESC (Elektronisk Stabilitets Styrning). För att klara kravspecifikationen valde dom en supersstyv polyamidkvalitet, Zytel SST, från DuPont.

Annons

Enligt bolagets VD Kai Allissat användes tidigare uteslutande aluminium till den här typen av kåpor men för att minska på kostnaderna började man se sig om efter billigare alternativ.

Annons

Den nya kåpan är tillverkad av två halvor som formsprutats av värmestabiliserad värmestabiliserad polyamid, förstärkt med 25 procent glasfiber. Med det materialet har de enligt Allissat kunnat kapa kåpornas tillverkningskostnad med 40 procent jämfört med metall.

Annons

Denna kåpa av superstyv polyamid skyddar antisladdsystemet ESC.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|