Investeringen är den enskilt största affären som KH Produktionsteknik varit delaktig i sedan bolaget grundades och markerar ett fortsatt nära samarbete mellan parterna.
Diab är en global koncern med cirka 700 anställda och en omsättning på 1,6 miljarder kronor, där Laholm är den enda produktionsenheten i Sverige. Maskinerna ska främst användas för kundanpassad bearbetning inom bolagets skumplastverksamhet.
AnnonsDet skriver KH Produktionsteknik i ett pressmeddelande.
Diab tillverkar kärnmaterial till sandwichkonstruktioner i bland annat PVC, PET, PES och PEI, som används inom allt från fritidsbåtar och vindkraftverk till flygplan, tåg och byggnationer. Efter investeringen kommer Diab att ha totalt 14 maskiner för denna typ av produktion.
AnnonsTre av de nya fräsarna levereras i maj och planeras vara i drift före sommarsemestern, medan den fjärde tas i bruk i augusti.
Annons