23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Nya ägarnas planer för AWI Maskin

I början av maj sålde Jan Nilsson sitt distributionsföretag AWI Maskin till det Helsingborgsbaserade investmentbolaget NielNord Invest, som ägs av Niklas Nielsen och Håkan Nordkvist.

När Plastforum pratade med Håkan Nordkvist strax efter förvärvet sa han att målsättningen, som nya ägare, är titta på hur de kan affärsutveckla AWI ytterligare. Hitta nya marknader och se över hur de kan utveckla service och installation lite mer i egen regi.

När vi i slutet av augusti träffar Nielsen och Nordkvist på företagets kontor, säger de att de delat upp AWI i två affärsområden, AWI Railway och AWI Polymer, för att tydliggöra vad företaget arbetar med. AWI kommer dock även fortsatt att vara en och samma juridiska enhet.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094