Vi syns på Fakuma!
ENGEL deltar på Fakuma 2026 där vi visar hur AI och digitalisering redan används i formsprutning. Med “inject AI – Talk with your machine” presenterar vi praktiska lösningar som ENGEL Virtual Assistant (EVA) för smartare och mer dialogbaserad produktion. Vi lyfter även vårt tvåvarumärkeskoncept som erbjuder flexibla och kostnadseffektiva maskinlösningar anpassade efter kundens behov.
Vi kommer att finnas på Fakuma 2026 (12-16 okt) och ser fram emot att visa våra senaste nyheter och fokusområden inom formsprutning och digitalisering.
I centrum står “inject AI – Talk with your machine”, där vi presenterar hur AI redan idag används i praktiken i formsprutningsprocessen. Med lösningar som ENGEL Virtual Assistant (EVA) tar vi ett steg mot en mer intelligent produktion där maskinen blir en aktiv och dialogbaserad medarbetare.
Vi lyfter även vårt tvåvarumärkeskoncept ENGEL och WINTEC “Two brands. One goal: your right solution” – där vi kan erbjuda rätt maskin och lösning beroende på kravbild, budget och teknisk nivå. Fokus ligger på maximal precision, processtabilitet och kostnadseffektivitet utan kompromisser.
Staffan Reimendal och Glenn Schön kommer att vara på plats hela veckan. Kom förbi och säg hej och prata med oss om hur vi kan hjälpa er att ta nästa steg mot en mer intelligent, effektiv och framtidssäkrad produktion.