Tyskt genombrott för Kungsörs Plast
2010-03-03
Tyska myndigheter har godkänt användning av Kungsörs Plasts plaströr på tyska bensinstationer. Därmed blir den svenska rörtillverkaren först med bränslerör i plast för bensinstationer på den tyska marknaden.
Tyskland har Europas mest restriktiva regelverk gällande godkännande av bränslerör och har en särbestämmelse som skiljer sig från den europeiska standarden. Endast rör med noll permeation godkänns för användande. I praktiken innebär det att endast stålrör har varit tillåtna, men nu har genombrottet kommit för plaströr.
Efter ett flertal utförliga tester av Kungsörs Plasts plaströr har bolagets rör godkänts för den tyska marknaden. Det har vägt tungt att LAWA (Bund/Länder- Arbeitsgemeinschaft Wasser), ett federalt organ som arbetar med skydd av grundvatten, har bedömt frågan och gett sitt godkännande utifrån gjorda tester och resultat.
– Testinstitutet har meddelat att testerna av våra plaströr gav ett permeationsresultat som är så lågt att det är att likställa med noll, säger Lars Selling som är VD för Kungsörs Plast AB. Vi är mycket stolta över att våra rör är de första i sitt slag som klarat de tuffa tyska kraven som ställs på säkerhet och miljöskydd. Rörens egenskaper är ett resultat av forskning, utveckling och avancerad tillverkningsteknik. Vi ser nu fram emot att kunna erbjuda den tyska marknaden ett konkurrenskraftigt produktalternativ som är både korrosionsbeständigt, konduktivt och betydligt enklare att installera.
Tyskland har idag flest bensinstationer i hela Europa och är därmed den största marknaden för bränslerör, och det tyska godkännandet öppnar dörren till en betydande marknad för KPS.
– Det finns ett stort efterfrågetryck på plaströr hos de största oljebolagen, säger Kungsörs Plasts marknadschef Fredrik Hellner. På den tyska marknaden finns också etablerade installationsföretag som visat intresse för våra rör.
(plastnet.se)
Annons:
2010-09-08Impact Coatings framgångar gör att man valt att utöka säljorganisationen för sina PVD-beläggningssystem. För att klara detta utan kostnadsökningar reduceras nuvarande organisation med 3-5 personer.
2010-09-08
Trelleborg Automotive har öppnat en ny helägd tillverkningsenhet för antivibrationsprodukter i ryska Zavolzhye, utanför Novgodod. Fabriken är företagets första i Ryssland och ska tillgodose den inhemska bilindustrins behov.
2010-09-07Efter två månaders testkörning har ABB Kabeldon i Alingsås beslutat sig för att investera i Lundaföretaget Reosense system för mätning av vulkanisering i realtid.
2010-09-07När den danska staten delar ut forsknings- och utvecklingspengar är det de stora näringslivsjättarna som tar hem de största slantarna. Småföretagen har betydligt svårare att hävda sig och ta del av den statliga finansieringen.
2010-09-06
Konsumenttjänsten En lagom dos grönt.se avslöjade i helgen att Coca Cola planerar att introducera sin biobaserade PET-flaska ”PlantBottle” i Sverige under hösten.
2010-09-06

K.D. Feddersens Norden-kontor invigde sina nya lokaler i Värnamo genom att bjuda på två fullspäckade dagar med seminarier om senaste nytt inom allt från råvaror till maskiner och kringutrustning. Högtidligt klippte Göran Lindell, Jönköping Regionsförbund, och Volker Scheel, K.D. Feddersen Group, av bandet.
2010-09-03I takt med att konjunkturen börjat vända har nyanställningen bland svenska underleverantörer till fordonsindustrin ökat i allt större utsträckning. En undersökning som branschorganisationen Fordonskomponentgruppen gjorde bland underleverantörer i somras visar att två av tre företag tänker nyanställa redan i höst.
2010-09-03En av de största underleverantörerna till fordonsindustrin i Sverige, IAC Group, meddelar att de gjort en affär värd 2,5 miljarder för produktion av inredning till tunga lastbilar. Vilken av de två svenska lastbilstillverkarna det handlar om framgår inte. Framgår gör dock att företaget där av kommer att nyanställa 300 personer de tre kommande åren.
2010-09-01 Nu kan du snart slänga isskrapan och direkt sätta dig bakom en isfri och imfri bilruta även den bistraste vinterdagen – om man får tro det tyska forskningscentrat Fraunhoferinstitutet.
2010-09-01Idag tillträder Kenth Danielsson som ny vd för Polyplank AB, Färjestaden. Han kommer att intensifiera satsningarna inom bland annat systemprodukter, där stor potential finns för företagets metod att tillverka produkter av återvunnen plast och organiska fibrer.
2010-08-312008 var ett tufft år för den nordamerikanska kompounderingsindustrin, men nu har det vänt. Från ett utgångsläge på 49 miljarder ton levererad plastkompound 2008 som året därpå sjönk till 45,5 miljarder ton förväntar sig branschen nu en årlig tillväxttakt på 3,4 procent plastkompound fram tills 2014.
2010-08-31Liljas Plast AB har tagit hem en order på ett stort projekt innehållande åtta produkter till värmesystem.
2010-08-30Sabic har undertecknat ett licensavtal med tyska Lurgi som innebär att man nu med ny teknik kan producera oljebaserade kemikalier för bland annat plasttillverkning vid dotterbolaget Saudi Kayans nya anläggning i Jubail, Saudiarabien.
2010-08-30LyondellBasell har nu kört igång sin nya HDPE-anläggning i tyska Münchsmünster. Kapaciteten är 320 kton och tekniken som används är den s k Hostalen Advanced Cascade Process som framställer avancerade HDPE-kvaliteter till kunder i Europa och Mellanöstern.
2010-08-30EU funderar på anti-dumpingåtgärder mot kinesisk glasfiber. Blir det kraftiga importtullar på icke-europeiskt glas flyttar vi produktionen till Kina, säger kompositföretagen.